Bateria z termostatem – dlaczego warto w nią zainwestować?

zalety baterii z termostatem

Masz dość długotrwałego regulowania temperatury wody podczas kąpieli? Obawiasz się nagłych zmian temperatury, gdy ktoś z domowników otworzy obieg wody w innym pomieszczeniu? A może rachunki za wodę są zbyt wysokie? Receptą na te problemy okaże się bateria z termostatem. Zobacz, na czy polega praca termostatu i co zyskasz, używając baterii termostatycznej.

Jak działa bateria z termostatem?

Funkcją termostatu jest kontrolowanie wartości temperatury i stałe dostosowywanie jej do ustawionej wartości. W bateriach łazienkowych jest on umieszczony w głowicy, w której mieszają się ze sobą ciepła i zimna woda. Zasadniczym elementem termostatu jest urządzenie ciepłoczułe, które pod wpływem zbyt wysokiej temperatur zwiększa swoją objętość, ograniczając światło przepływu ciepłej wody, zwiększając natomiast przepływ wody zimnej. Tak pracujący element utrzymuje temperaturę na stałym poziomie.

Zalety baterii termostatycznych

Po pierwsze – oszczędzaj wodę i własny czas

W czasie kąpieli nadzwyczaj dużo czasu marnujemy na uregulowanie temperatury wody. Podczas oczekiwania na osiągnięcie odpowiedniej wartości duża ilość wody zwyczajnie się marnuje. Podnosi to niestety znacząco jej zużycie, a co za tym idzie – rachunki. Baterie z termostatem regulują temperaturę wody w kilka sekund, rekordowo szybkie – nawet poniżej jednej sekundy!

Po drugie – uniknij nagłych zmian temperatury wody

Z pewnością niejednokrotnie w czasie brania prysznica zdarzyło Ci się odczuć na skórze nagłą zmianę temperatury, która skutkowała oparzeniem lub nieprzyjemnym uczuciem chłodu. Dzieje się tak, ponieważ po otwarciu przepływu wody w innym pomieszczeniu, np. w kuchni lub podczas poboru wody przez urządzenia takie jak pralka czy zmywarka, gwałtownie spada ciśnienie cieplej lub zimnej wody. Jeśli korzystasz z baterii z termostatem, możesz zapomnieć o tym problemie. Termostaty wykrywają bowiem oscylację ciśnienia w instalacji wodnej i błyskawicznie reagują na zmiany.

Coraz bardziej zaawansowane baterie z termostatem

Na rynku nieustannie pojawiają się nowe baterie termostatyczne, które coraz bardziej poprawiają komfort kąpieli oraz bezpieczeństwo. W nowoczesnych bateriach z termostatem znajdziesz takie funkcje jak:

  • awaryjne odcięcie dopływu ciepłej wody w przypadku braku wody zimnej – brak możliwości bolesnego oparzenia się gorącym strumieniem,
  • przycisk zabezpieczający przed niekontrolowanym ustawieniem wysokiej temperatury – przydatny w przypadku dzieci lub osób starszych,
  • izolowanie kanałów wodnych od powierzchni armatury – brak możliwości poparzenia się poprzez dotknięcie gorącego korpusu baterii,
  • oszczędzanie wody – ograniczenie zużycia wody nawet o połowę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *