Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

kabina-prysznicowa

Brodzik zamontowany i nagle odkrywasz, że coś przecieka. Jest to szczególnie kłopotliwe nie tylko ze względu na mokrą posadzkę, ale również dlatego, że może się to przekładać na powstanie pleśni i zalewanie sąsiadów. Jak uszczelnić swoją kabinę prysznicową, by na dobre pozbyć się problemu przeciekającej wody?

Jak sprawdzać szczelność brodzika?

Najczęściej do przecieku dochodzi w okolicach syfonu i odpływu, wtedy woda zamiast trafiać do kanalizacji, ląduje na naszej posadzce. W pierwszej kolejności należy sprawdzić uszczelki, które mogą okazać się wadliwe lub przez źle dobrany rozmiar odstawać od łączeń. Wadliwa może również okazać się rura odprowadzająca wodę. Sprawdzenie szczelności poszczególnych elementów możliwe jest po zdjęciu pokrywy brodzika.

Wymiana silikonu wokół brodzika

Kolejnym powodem, przez który przecieka woda, jest nieszczelność silikonu. Największą trudność w takim przypadku sprawia zlokalizowanie miejsca przecieku. Zazwyczaj są to miejsca łączeniowe krawędzi kabiny ze ścianą łazienki lub rogi brodzika. Aby naprawa szczelności przyniosła zamierzony skutek, należy zerwać cały silikon, by ponownie go nałożyć. Punktowe nałożenie środka może zadziałać doraźnie, jednak problem szybko powróci. Sięgając po silikon nie należy przesadnie oszczędzać. Do brodzika z tworzyw sztucznych najlepiej sprawdzi się neutralny silikon sanitarny, dostępny w kolorze białym lub bezbarwny. Na rynku dostępny jest również silikon octowy, który lepiej jest stosować na ceramicznych powierzchniach.

Jak usunąć silikon?

Usunięcie starego silikonu najlepiej jest wykonać za pomocą ostrego noża. Wymagana jest przy tym spora ostrożność, by podczas przeprowadzanej czynności nie uszkodzić struktury płytek czy brodzika. Na resztki silikonu, którego nie będziemy mogli zerwać, dobrze jest zastosować preparat do jego usuwania. Dzięki temu będziemy w stanie przejść do następnego kroku: mycia i suszenia powierzchni, by następnie nakleić taśmę malarską na obszar wokół planowanego miejsca nałożenia środka.

Jak nakładać silikon?

Nakładanie silikonu powinno być równomierne. Należy przy tym uważać, by nie nałożyć nadmiaru preparatu. Zbyt mała jego ilość również może wywoływać niepożądane skutki, w postaci przepuszczania wody lub powstawania wykwitów na ścianach wywoływanych grzybem bądź pleśnią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *