Łazienkowy grzejnik elektryczny – kiedy jest przydatny?

Ogrzewanie centralne najczęściej pozostaje wyłączone przez ciepłą porę roku. Co jednak robić wtedy, gdy w łazience mogłoby być trochę cieplej? Dobrym pomysłem jest zastosowanie elektrycznego grzejnika łazienkowego.

Grzejnik elektryczny – dodatkowa instalacja grzewcza

Grzejniki łazienkowe nowej generacji charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną przy jednoczesnym stosunkowo niskim poborze energii. Grzejniki o zasilaniu elektrycznym są koniecznością zwłaszcza w domach jednorodzinnych, w których spełniają rolę dodatkowej instalacji grzewczej wtedy, gdy ogrzewanie centralne pozostaje wyłączone. Dogrzewanie łazienki tego typu urządzeniem jest skuteczne również wtedy, gdy w szybki sposób chcemy nagrzać łazienkę, na przykład przed kąpielą.

Jaki grzejnik łazienkowy?

Typ grzejnika łazienkowego uzależniony jest zarówno od naszych wymagań, jak również od zasobności portfela. W zależności od typu urządzenia grzejniki elektryczne podzielić można na:

  • grzejniki promiennikowe – najbardziej wydajny typ grzejnika elektrycznego (moc dochodzi nawet do 2000 W). Zasada działania zbliżona jest do ogrzewania podłogowego: ciepło zostaje wypromieniowane do otoczenia. Na rynku spotykane są również urządzenia wolnostojące;
  • grzejniki konwektorowe – większość ciepła oddawana jest poprzez zjawisko konwekcji, co zbliża grzejniki tego typu do standardowych instalacji grzewczych, takich jak naścienne kaloryfery. W przypadku wyposażenia grzejnika tego typu w wentylator można uzyskać bardzo szybkie rezultaty grzewcze;
  • grzejniki drabinkowe – ich wydajność cieplna jest ograniczona i dodatkowo zmniejszana wtedy, gdy powiesimy na nich ręcznik lub inne przedmioty.

Kiedy stosować grzejnik łazienkowy?

Stosowanie grzejnika łazienkowego należy uzależnić przede wszystkim od szczelności termicznej pomieszczenia. Jeżeli łazienka nie jest dostatecznie docieplona i występuje w niej wiele mostów cieplnych, przez które ucieka wyższa temperatura, wtedy stosowanie dodatkowego grzejnika należy dokładnie przemyśleć. Może być ono bowiem pozbawione sensu ekonomicznego. Dodatkowo grzejnik elektryczny należy stosować wyłącznie przez krótki czas – utrzymywanie wysokiej temperatury w łazience przez całą dobę jest nieopłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *