Wybór wanny do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Wanna narożna

Urządzając łazienkę powinniśmy pamiętać o tym, że nie tylko wybór odpowiednich płytek zagwarantuję nam wyjątkowe aranżacje. Równie dużo czasu powinniśmy przeznaczyć na wybór sprzętów, które zapewnią nam funkcjonalność. Bez sprzecznie najważniejszym elementem łazienki jest wanna. Czym się zatem kierować podczas jej wyboru i z jakich materiałów powinna być wykonana?

Jaki rodzaj wanny będzie najlepszy?

W zależności od funkcji jakie może spełniać wanna wyróżniamy kilka jej rodzajów: tradycyjne – przeznaczone do kąpieli, wanny z hydromasażem, które dodatkowo służą do relaksu oraz wanny z prysznicem wyposażone w drzwi oraz panel prysznicowy. Wanny możemy także podzielić ze względu na sposób montażu i tutaj wyróżniamy wanny przyścienne, których dłuższy bok ustawiony jest przy ścianie, wanny narożne, wanny do zabudowy oraz wolno stojące, czyli takie, które żadnym bokiem nie przylegają do ściany.  Wybór odpowiedniej wanny zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji, a także układu i rozmieszczenia łazienki.

Czym się kierować przy wyborze wanny?

Wybór wanny przede wszystkim uzależniony jest od wielkości łazienki. W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się wanny prostokątne i te wyposażane w elementy prysznica. Jeżeli natomiast dysponujemy dużą przestrzenią to warto ją zagospodarować właśnie pod sporych wymiarów wannę. Dzięki temu możemy urządzić we własnym domu prawdziwy pokój kąpielowy. Wanny o dużych rozmiarach są częstym wyborem osób pragnących stworzyć w swojej łazience domowe spa. W takich aranżacjach doskonale sprawdzą się wanny z hydromasażem. Decydując się na tego typu wannę warto zwrócić uwagę na zewnętrzną powłokę, ale również na wyprofilowane wnętrze. To od niego będzie zależeć nasza wygoda oraz zużycie wody podczas kąpieli. Więcej informacji na temat wanny z hydromasażem można znaleźć we wpisie: Wanna z hydromasażem – czy każdy może ją mieć w łazience?

Oprócz wyglądu zewnętrznego konieczne jest również zdecydowanie z jakiego materiału powinna ona zostać wykonana. Wybór nie jest łatwy. Najpowszechniejszym materiałem wykorzystywanym przy produkcji wanien jest stal emaliowana Jej główną zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania powstałe w wyniku drobnej nieuwagi. Dużą popularnością cieszą się także wanny wykonane z akrylu, który dzięki swoim właściwościom pozwala na tworzenie wanien o bardzo różnych kształtach, a dodatkowo specyficzne właściwości tego tworzywa pozwalają na dokonywanie naprawy w wypadku powierzchniowego uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *